فایل کامل{تحقیق در مورد محلول سازی }

تحقیق در مورد محلول سازی |1609867|to|تحقیق در مورد محلول سازی ,محلول سازی,دانلود تحقیق در مورد محلول سازی ,محلول,سازی
به وب سایت دانلود و دریافت فایل های درسی آموزشی خوش آمدید اکنون مشخصات فایل تحقیق در مورد محلول سازی را مشاهده می نمایید

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 3 صفحه

قسمتی از متن .doc :

محلول سازی

محلول سازی یکی از ابتدایی ترین کارهای در ازمایشگاه است که لازمه هر کار ازمایشگاهی است به همین جهت در این جا روش های ساده ومختصری در مورد محلول سازی در ازمایشگاه برای شما جمع اوری کرده ام و امیدوارم که مورد استفاده قرار گیرد.

محلول سازی از محلول های غلیظ ازمایشگاه

معمولا در ازمایشگاه محلول ها به صورت غلیظ و با درصد خلوص مشخص و استانداردی وجود دارد و برای تهیه محلول های رقیق تر باید از ان ها استفاده کرد.

برای این کار از روابط رقیق سازی استفاده می کنیم :

در رابطه بالا نیاز است که نرمالیته یا مولاریته محلول غلیظ موجود در ازمایشگاه را تعیین کنیم.

برای تعیین نرمالیته از فرمول زیر استفاده می کنیم :

نرمالیته محلول غلیظ را بدست اوردیم. در رابطه اول فقط حجم محلول غلیظ ( v2 ) مجهول است که محاسبه می شود و فقط کافی است این مقدار (v1)را از محلول غلیظ برداشته و به حجم مورد نظر ( v2 ) برسانیم.

برای تعیین نرمالیته و مولاریته محلول های ازمایشگاهی می توانید از جدول زیر استفاده کنید. که در این صورت فقط به رابطه اول نیاز خواهید داشت.

مثال :

100cc محلول اسید سولفوریک 2N تهیه کنید ؟

اطلاعاتی نظیر دانسیته , درصد خلوص , جرم مولکولی و ... را می توانید از برچسب روی ظرف محلول بدست اورید.

مقدار 5.43cc از محلول غلیظ اسید سولفوریک برداشته و به حجم 100cc برسانید. ( در بالون ژوژه 100cc )

تذکر : در مورد اسید های غلیظ و قوی مثل اسید سولفوریک همیشه اسید را به اب اضافه می کنیم. ( قبل از اضافه کردن اسید مقداری اب مقطر در بالون بریزید و سپس اسید را اضافه کنید. )

محلول سازی از مواد جامد ازمایشگاه

برای محلول سازی از مواد جامد ازمایشگاه از رابطه زیر استفاده کنید :

فقط کافی است مقدار ماده جامد بدست امده را در مقداری اب مقطر حل کرده و به حجم مورد نظر برسانید.

مثال :

50cc محلول یک نرمال یدید پتاسیم تهیه کنید؟

(جرم مولکولی یدید پتاسیم : 166grگرم )

اگر دقیقا ۸.3gr از یدید پتاسیم را در 50cc اب مقطر حل کنیم محلول یک نرمال بدست خواهد امد.

تذکر : در مورد برخی مواد جامد که رطوبت جذب می کنند باید دقت شود که از فرمول نوشته شده بر روی برچسب ظرف ماده جرم مولکولی محاسبه شود . مثلا BaCl2 . 2H2O به جرم مولکولی ان دو ملکول اب ( 36gr ) اضافه شده است که باید در محاسبات لحاظ شود.

تهیه چند محلول دیگر :

100cc محلول استات سدیم 10% ( وزنی - حجمی ) تهیه کنید؟

استات سدیم جامد است و در مورد جامدات فقط کافی است مقدار 10 گرم استات سرب را وزن کرده و به حجم 100cc برسانید.(واضح است که اگر 200ccمحلول بخواهیم باید 20gr گرم را در 200cc حل کنیم.)

محلول 2:1 ( دو به یک ) اتانول تهیه کنید؟

یعنی به ازای یک سی سی اتانول دو سی سی اب مقطر اضافه کنید.

۱۰۰cc محلول اسید کلریدریک %25 از اسید کلریدریک غیظ %37 بسازید.

برای این کار طبق روش زیر محاسبه کنید و به اندازه مقدار بدست امده از محلول غلیظ برداشته و با اب مقطر به حجم مورد نظر برسانید.

مقدار 67.5cc از اسید کلریدریک %37 برداشته و در یک بالون 100cc با اب مقطر به حجم برسانید


مطالب دیگر:
🔥پاورپوینت بررسی تثبیت و تورم خاک رس گرگان توسط گیاه بامبو🔥پاورپوینت بررسی تطبیقی کارکرد بانکهای سرمایه گذاری با سایر نهاد‌های مالی🔥پاورپوینت بررسی رنگ در طراحی اتاق بازی کودکان 3 تا 6 سال کودکستان ها (مطالعه موردی)🔥پاورپوینت بررسی و تحلیل انقلاب اسلامی ایران🔥پاورپوینت برنامه استراتژیک دانشکده بهداشت🔥پاورپوینت برنامه استراتژیک معاونت آموزشی دانشگاه🔥پاورپوینت برنامه بخش صنعت و معدن در طرح تحول اقتصادی🔥پاورپوینت برنامه ریزی ارتقاء بهره وری🔥پاورپوینت برنامه ریزی استراتژیک با رویکرد قطعی و فازی (مورد شرکت لبنیات پاک)🔥پاورپوینت برنامه ریزی کاربری اراضی شهری🔥پاورپوینت برنامه سازی پیشرفته (رشته مهندسی کامپیوتر)🔥پاورپوینت برنامه های پیشنهادی درسی🔥پاورپوینت برنامه ریزی و سیاست گذاری فرهنگی در ایران🔥پاورپوینت بسته بندی حبوبات، آجیل وادویه🔥پاورپوینت بسیج های اجتماعی Campaigns🔥پاورپوینت بسیج اساتید🔥پاورپوینت بهائیت آئین شیطان🔥پاورپوینت بچه های طلاق🔥پاورپوینت بیماری آترواسکلروز🔥پاورپوینت تاثیر عدم تعادل بار بر تلفات شبکه توزیع🔥پاورپوینت تاثیر عوامل معنوی (دعا و نماز) بر کاهش بیماریهای قلبی🔥پاورپوینت تجارت الکترونیک و بازارهای مجازی🔥پاورپوینت تجهیزات کاربردی در بهداشت محیط و نحوه کنترل آفت کش ها در محیط🔥پاورپوینت تحقیق درباره بررسی و ارزیابی بهره وری از نیروی انسانی🔥پاورپوینت تحقیق درباره برنامه های بهبود وضعیت تغذیه